Yirmilik Diş Çekimi & İyileşme Süreci

Mayıs 24, 2022

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Nedir ?

6 ay ile 3 yaş arasında tamamlanan ve altta 10, üstte 10 olmak üzere toplamda 20 adet olan süt dişleri ile başlayan diş gelişimi 9-10 yaşlarından itibaren süt dişlerinin yavaş yavaş dökülmesiyle yerini yetişkin dişlerine bırakmaktadır. Toplamda 32 tane olması gereken yetişkin dişlerinin (ana dişler) 28 tanesi çocukluk ve erken ergenlik döneminde tamamlanmış olmaktadır. Kalan 4 adet büyük azı dişi ise alt ve üst çenede en arka kısımda yer alan yirmilik dişler olmuştur. Toplamda 4 adet olan bu dişler genellikle 17-25 yaş aralığında çıkmaktadır. Eğer bu yaş aralığında çıkmazsa bile bu, dişlerin olmadığı anlamına gelmemektedir. Çoğu zaman gömülü kalmaları nedeniyle kişide ağrıya neden olmaması halinde yirmilik dişler fark edilmemektedir.

Yirmilik dişlerin gömülü kalma nedenleri nelerdir ?

Gömülü olan ve düzgün bir şekilde hizalanmayan yirmilik dişler, bir takım problemleri beraberinde getirilmektedir. Fakat düzgün bir şekilde çıkan yirmilik dişler genellikle hiçbir soruna neden olmamakta. Yirmilik dişlerin gömülü kalmaları ile ilgili ortaya atılmış birçok teori bulunur. Genetik olarak da anneden gelen küçük çene yapısı ile babadan gelen büyük diş yapısı sonucundaki uyumsuzluklar, beslenme alışkanlıkları, süt dişlerinin erken kayıpları, çenede enfeksiyon, kist gibi patolojik oluşumların varlığı gibi birçok etkenin 20 yaş dişlerinin gömük kalmasına neden olduğu düşünülür.Yine rafine ve yumuşak besinlerle beslenme sonucunda çene gelişiminin giderek daha sınırlı olması, yirmi yaş dişlerinin gömülü kalmasına dair bir neden olarak düşünülmektedir.

Yirmilik Diş Tedavisi

Yirmilik Diş Çekilmeli Mi ?

Dişerin çenede tamamen çıkıp yerleşebileceği yeterli alanları olmadığından yirmi yaş dişi çıkarmak çoğu kişi için süreç ağrılı ve uzun olarak geçmektedir. Çoğu yirmi yaş dişi tam olarak çıkamaz ve gömülü veya yarı gömülü kalmaktadır. Bunun sonucunda çevrelerindeki yumuşak dokuda oluşan gıda birikiminden dolayı enfeksiyona yatkın bir özellik taşımaktadır. Tamamen çıkan yirmilik dişler çenenin en gerisinde konumlandıklarından dolayı yeterli bir şekilde temizlenemezler ve kolaylıkla çürümektedir. Bunun sonucunda yirmilik yaş dişlerinin çoğunlukla çektirilmesi gerekmektedir.

Cerrahi Çekim Nedir ?

Cerrahi diş çekimi, söz konusu dişin ağız içinde rahatça görülmemesi, diş eti sınırında kırık olması veya gömülü dişlerin çekimi esnasında kullanılan isimlerdir. O yüzden bu isim sizi korkutmaması gerek.

Diş Çekimi Sonrası Süreç :

 

  • Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Şişlik
Dişlerin bulunduğu bölgelerde şişlikler meydana gelmesi yirmilik diş çekiminde sonra olası bir durumdadır. Bu şişliklerin küçültmek için yirmilik dişlerin oluğu yerlere buz kompresi uygulanabilir.Yirmilik dişlerinin çekimi öncesinde o bölgede enfeksiyon oluşmuşsa bu yerine ılık ve nemli bir kompres yapılabilir.
  • Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Kanama

Diş çekimi sonrasında o bölgeye yerleştirilen gazlı bezi uzman hekiminizin size söylediği zamandan önce atmamanız gerek. Tüm dişler çekildikten sonra kanama oluşması çok normaldir. Bu durum yirmi yaş dişleri içinde geçerli olur.Kanamanın o süre zarfı boyunca durmadıysa biraz daha o bölgeye baskı uygulayınız. Ayrıca bölgeye ıslak çay poşetini koyarsanız, çayın içerisinde yer alan tannik asit damarların daralmasına ve kanamanın durmasına yardımcı olabilmektedir.

  • Ağız Bakımı

Yemek yemeyi ve bir şeyler içmeyi ameliyattan sonra ilk iki saat boyunca  sınırlandırın ve günün geri kalanında dinleniniz. Kan pıhtısını yerinden oynatmamak için ağzınızı güçlü şekilde asla çalkalamayınız. Ayrıca birkaç gün boyunca hem sıkı egzersiz yapmaktan hem de sigara içmekten veya ameliyat günü ya da kanama sürdüğü müddetçe aşırı derecede tükürmekten kaçınınız. 12 saat sonra, tuzlu su veya sulandırılmış ağız gargarası ile ağzınızı hafifçe çalkalanabilir. Ameliyat gecesi dişlerinizi dikkatlice fırçalayın ancak ameliyatlı bölgeden mümkün olduğunca uzak durunuz.

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image