Yirmilik Diş Çekimi & İyileşme Süreci

Mayıs 24, 2022tarafından admin0

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik Diş Nedir ?

6 ay ile 3 yaş arasında tamamlanan ve altta 10, üstte 10 olmak üzere toplamda 20 adet olan süt dişleri ile başlayan diş gelişimi 9-10 yaşlarından itibaren süt dişlerinin yavaş yavaş dökülmesiyle yerini yetişkin dişlerine bırakır. Toplamda 32 tane olması gereken yetişkin dişlerinin (ana dişler) 28 tanesi çocukluk ve erken ergenlik döneminde tamamlanmış olur. Kalan 4 adet büyük azı dişi ise alt ve üst çenede en arka kısımda yer alan yirmilik dişlerdir. Toplamda 4 adet olan bu dişler genellikle 17-25 yaş aralığında çıkar. Eğer bu yaş aralığında çıkmazsa bile bu, dişlerin olmadığı anlamına gelmez. Çoğu zaman gömülü kalmaları nedeniyle kişide ağrıya neden olmaması halinde yirmilik dişler fark edilemeyebilir.

Yirmilik dişlerin gömülü kalma nedenleri nelerdir ?

Gömülü olan ve düzgün bir şekilde hizalanmayan yirmilik dişler, bir takım problemleri beraberinde getirebilir. Fakat düzgün bir şekilde çıkan yirmilik dişler genellikle hiçbir soruna neden olmamaktadır. Yirmilik dişlerin gömülü kalmaları ile ilgili ortaya atılmış birçok teori vardır. Genetik olarak anneden gelen küçük çene yapısı ile babadan gelen büyük diş yapısı sonucundaki uyumsuzluklar, beslenme alışkanlıkları, süt dişlerinin erken kayıpları, çenede enfeksiyon, kist gibi patolojik oluşumların varlığı gibi birçok etkenin 20 yaş dişlerinin gömük kalmasına neden olduğu düşünülmüştür.Yine rafine ve yumuşak besinlerle beslenme sonucunda çene gelişiminin giderek daha sınırlı olması, yirmi yaş dişlerinin gömülü kalmasına dair bir neden olarak düşünülmüştür.

Yirmilik Diş Tedavisi

Yirmilik Diş Çekilmeli Mi ?

Dişerin çenede tamamen çıkıp yerleşebileceği yeterli alanları olmadığından yirmi yaş dişi çıkarmak çoğu kişi için süreç ağrılı ve uzun olarak geçer. Çoğu yirmi yaş dişi tam olarak çıkamaz ve gömülü ya da yarı gömülü kalır. Bunun sonucunda çevrelerindeki yumuşak dokuda oluşan gıda birikiminden dolayı enfeksiyona yatkın bir özellik taşırlar. Tamamen çıkan yirmilik dişler çenenin en gerisinde konumlandıklarından dolayı yeterli bir şekilde temizlenemezler ve kolaylıkla çürüyebilirler. Bunun sonucunda yirmilik yaş dişlerinin çoğunlukla çektirilmesi gerekir.

Cerrahi Çekim Nedir ?

Cerrahi diş çekimi, söz konusu dişin ağız içinde rahatça görülmemesi, diş eti sınırında kırık olması veya gömülü dişlerin çekimi esnasında kullanılan isimdir. O yüzden bu isim sizi korkutmasın.

Diş Çekimi Sonrası Süreç :

  • Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Şişlik

Dişlerin bulunduğu bölgelerde şişlikler meydana gelmesi yirmilik diş çekiminde sonra olası bir durumdur. Bu şişliklerin küçültmek için yirmilik dişlerin oluğu yerlere buz kompresi uygulayabilirsiniz.Yirmilik dişlerinin çekimi öncesinde o bölgede enfeksiyon oluşmuşsa bu yerine ılık ve nemli bir kompres yapabilirsiniz.

  • Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Kanama

Diş çekimi sonrasında o bölgeye yerleştirilen gazlı bezi uzman hekiminizin size söylediği zamandan önce atmayınız. Tüm dişler çekildikten sonra kanama oluşması normaldir. Bu durum yirmi yaş dişleri içinde geçerlidir.Kanamanın o süre zarfı boyunca durmadıysa biraz daha o bölgeye baskı uygulayın. Ayrıca bölgeye ıslak çay poşetini koyarsanız, çayın içerisinde yer alan tannik asit damarların daralmasına ve kanamanın durmasına yardımcı olabilir

  • Ağız Bakımı

Yemek yemeyi ve bir şeyler içmeyi ameliyattan sonra ilk iki saat boyunca  sınırlandırın ve günün geri kalanında dinlenin. Kan pıhtısını yerinden oynatmamak için ağzınızı güçlü şekilde çalkalamayın. Ayrıca birkaç gün boyunca hem sıkı egzersiz yapmaktan hem de sigara içmekten veya ameliyat günü ya da kanama sürdüğü müddetçe aşırı derecede tükürmekten kaçının. 12 saat sonra, tuzlu su veya sulandırılmış ağız gargarası ile ağzınızı hafifçe çalkalayabilirsiniz. Ameliyat gecesi dişlerinizi dikkatlice fırçalayın ancak ameliyatlı bölgeden mümkün olduğunca uzak durun

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Beslenme

  • Beslenme

Neler Tüketilmemeli ?

Dşlerinizi çekmek için çene cerrahının  sizi uyutup uyutmamasına bakılmaksızın, işlem sırasında bir veya daha fazla türde anestezik madde kullanılacaktır. Akabinde, ağzınız uyuşukken sıcak yiyecek veya içecek tüketmemeniz çok önemlidir.Bu süre zarfında dilinizi, yanağınızı veya dudaklarınızı ısırma ihtimaliniz olduğunu unutmayın, bu nedenle uyuşukluk geçinceye kadar çiğneme gerektiren yiyeceklerinden uzak durmanız tavsiye edilir. Kabuklu patlamış mısır gibi küçük sivri yiyeceklerle birlikte cips ve sert çubuk kraker gibi katı, aşırı gevrek yiyecekler, diş eti dokusu hasarı oluşturma ihtimalleri nedeniyle tüketilmemelidir. Tahmin edeceğiniz üzere, daha fazla tahrişi azaltmak amacıyla baharatlı yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.

Neler Tüketilebilir ?

Özellikle su olmak üzere diş ameliyatının ardından  onarıcı süreçte beslenme düzeni çok önemlidir. Su alımının yanı sıra National Academy for Biotechnology Information, iyileşme sürecinin en üst seviyede olması adına vitamin, mineral ve protein ihtiyacının da altını çiziyor. Yoğurt, dondurma ve süzme peynir gibi yiyecekler protein bakımından zengindir ve çiğnenmesi ve yutulması kolaydır. Elma püresi ve sıvı meyve püreleri, meyveden vitamin alımınızı artırmanın etkili yollarıdır, fakat pipet kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image