Apikal Rezeksiyon

https://dentiummeram.com/wp-content/uploads/2020/04/floater-1.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
 • Apikal Rezeksiyon Nedir ?
 • Apikal rezeksiyon işlemi; diş kökünde meydana gelen enfeksiyonlar için yapılan cerrahi bir işlemdir. Dişteki enfeksiyonun kanal tedavisi ya da farklı tedavilerle giderilemediği durumlarda uygulanır. İşlem, iltihabı iyileştirmek ve dişi korumak için kökün enfekte olan kısmı ve çevresindeki iltihaplı dokunun çıkarılmasını gerektirir. Apikal rezeksiyon, apisektomi veya kök ucu ameliyatı olarak da bilinir.
 • Apikal Rezeksiyon Kimlere Uygulanır ?
 • Apikal rezeksiyon işleminin uygulanması için, öncesinde en az bir kere kanal tedavisi yapılmış ve başarısız olmuş olması gerekir. Ancak, aşağıda sıralanan bazı durumlarda da bu yönteme başvurulabilir:
  • Diş köküne zarar veren yaralanmalarda,
  • Anatomik olarak çene yapısının kanal tedavisine izin vermediği durumlarda,
  • Sorunlu bir diş kökünün diğer diş köklerini sıkıştırması durumunda.
  • Kişinin anatomik çene yapısı işlem için uygun olmadığında, kişide bazı sistematik ve kronik rahatsızlıklar olduğunda veya diş kökünün normalden küçük olduğu durumlarda apikal rezeksiyon işlemi uygulanamaz.
 • Apikal Rezeksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
 • Lokal anestezi altında yapılan bu cerrahi operasyon öncesinde hastadan diş röntgeni istenir ve enfeksiyonlu dişin durumu incelenir. Enfeksiyonun yayılımı tespit edilir, ardından ameliyatla enflamasyonun derecesine bağlı olarak kök ucu ve çevresindeki enfekte doku çıkarılır. Kapsamlı bir dezenfeksiyondan sonra diş kapatılır. İşlem ağrısızdır ve anestezi altında yapılır, bu nedenle hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. İşlem sonrası bölgede biraz ağrı ve şişlik, bazı durumlarda da morarma olabilir.

      Ameliyata Hazırlık

 • Üzerinde işlem yapılacak diş incelenip, ameliyata uygun görüldüğü takdirde hastadan işlem öncesinde mikrop öldürücü özelliği olan gargara kullanması veya dişteki iltihabı dindirmek için antibiyotik kullanması istenebilir. Bununla beraber, operasyon öncesi hastanın geçmişi de araştırılır. Yüksek tansiyon ya da başka herhangi bir rahatsızlık söz konusuysa diş hekiminin bilgilendirilmesi şarttır.

      Ameliyat Sırasında

 • Herhangi bir işlem yapılmadan önce, etkilenen dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için kişiye lokal anestezi verilir. Ardından uzman hekim, dişin etkilenen bölgesine ulaşmak için diş eti dokusunu kaldırır. Kökün çevresindeki enfekte olmuş kısım ve kökün küçük bir kısmı çıkarılır. Kök ucu çıkarıldıktan sonra dişin içindeki kök kanalı temizlenir ve ileride oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için küçük bir dolgu ile kapatılır. Apisektomi işlemi genellikle 30-90 dakika sürer. Dişin yeri ve kök yapısının karmaşıklığı, ameliyatın tamamlanması için gerekli olan süreyi etkileyebilir.
 • Ameliyat Sonrası Nelere Dİkkat Edilmelidir ?
 • Bu cerrahi prosedürün ardından, uzman hekim hastaya dikkat etmesi gereken noktaları belirtir. İşlemin ardından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:
  • Ameliyattan sonra 10 ile 12 saat boyunca bölgeye buz uygulamak ve bu süre boyunca dinlenmek gereklidir.
  • İşlem yapılan bölge morarabilir ve şişebilir. İşlemden sonraki gün ise şişlik büyüyebilir. Bu, diş kökü tedavisi sonrası normal bir reaksiyondur.
  • İyileşmeyi sağlamak için doktorun önereceği süre boyunca bölgedeki dişi fırçalamaktan, sigara içmekten veya sert gıdalar tüketmekten kaçınmak gerekir.
  • İşlem yapılan dişi incelemek için dudak yukarı kaldırılmamalı, normal dışı ağız hareketleri yapılmamalıdır. Bu, atılan dikişleri gevşetebilir.
  • Ameliyattan sonra bir süre boyunca bölgede bir miktar uyuşma olabilir. Bu, sinirlerin hasar gördüğü anlamına gelmez.
  • Oluşabilecek ağrıyı dindirmek için reçetesiz ağrı kesicilerin alınması yeterlidir.
  • İşlemden 2 ile 7 gün kadar sonra dikişler alınır. Tam iyileşme ise genellikle işlemden 14 gün sonra sağlanır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Dolgu ve kanal tedavisi yaptırdım . İbrahim Bey çok ilgili tecrübeli ve eli hızlı bir hekim. Birkaç defa da diş temizletmeye gittim çok memnun kaldım . İbrahim Bey’e çok teşekkür ederim.

Sena Dönmez

Diş eti hassasiyeti ve çürük tedavisi için gittim.
Elinin hafifliği, güler yüzlü oluşu becerisi benim ve ailemin uzun yıllardır tek ve vazgeçilmez adresi oldu teşekkürler Dt. Duygu Üzümcü iyiki varsınız.

Ahmet Kara

Muzaffer Beye yirmilik diş çekimi için gittik, öncesinde çekim sonrası karşılaşabileceğimiz durumlardan bahsetti, çekimi hiç hissetmedim, eli gerçekten çok hafif, çekim sonrası da kullanacağımız ilaçları ayrıntılı anlattı.

Fidan Güllü

Plak tedavisi, 5 dolgu ve 1 kanal tedavisi yaptırdım. Zahid Bey ve diğer çalışanlar çok titiz ve özveri ile çalışıyor hiç düşünmeden randevu oluşturun derim. Teşekkürler her şey için.

Özlem İnci

Tedavi sürecinde acı ve ağrı hissetmedim. Kanal tedavisi işlemi de son derece başarılı oldu. Bilgi, beceri ve nezaketi için Özge Hanım’a teşekkür ederim. Uzun süren bir tedavi olmasına rağmen, randevu saatlerine saygı ve becerisini tebrik ederim.

Sezen Yılmaz

Dentium Meram Polikliniği

Hekimlerimizden
Randevu Alın

İlk muayene veya devam eden muayeneleriniz için buradan randevu oluşturabilirsiniz.
 • Randevunuzu Oluşturunuz
 • Randevu sistemi nasıl işliyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

0332 323 97 97
Hafta İçi : 08:30-18:00
Hafta Sonu : 08:30-14:00

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image