20 Yaş Çekimi

https://dentiummeram.com/wp-content/uploads/2020/04/floater-1.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
 • 20 Yaş Çekimi Nedir ?
 • 20 yaş dişleri standart şekilde çekilebildiği gibi, bu dişin çekilmesi için cerrahi operasyon da gerekebilmektedir. Dişin nasıl çekileceğinin belirlenmesi için öncelikle panoramik röntgen veya tomografi çekilir ve sonrası dişin çekim şekli belirlenir. Her iki tür çekim için de ekstra bir durum yoksa lokal anestezi uygulanmaktadır.
 • Yirmi yaş dişleri çene kemiğindeki konumlarından ve üzerlerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından kaynaklı çoğunlukla gömülü durumda bulunurlar. Bununla beraber çene kemiğindeki yerlerinden ötürü bazen kendi önlerinde bulunan azı dişlerine baskı yapabilirler ve bu yüzden ağrı ile beraber ön dişlerde çapraşıklık oluşabilir.
 • Dişin bir kısmının dişeti ile kaplı olması genellikle enfeksiyona sebep olmaktadır. Burada oluşan enfeksiyon yüz bölgesinde şişmeye ve çeneyi açmada zorluğa neden olacaktır. Bu enfeksiyonların tekrarlaması durumunda sonuç, oradaki kemiğin erimeye başlaması ve eriyen kemiğin yerine iltihaplı doku oluşmasıdır.
 • 20 yaş dişlerinin çekimi sonrasında, dişlerin etrafındaki kemik dokusu varlığından dolayı, yüzde şişlikle beraber ağrı görülebilir.
 • Tüm Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi Mi Gerekir?
 • Hayır, gömük durumda veya çıkmış olan 20 yaş dişi yandaki dişleri engellemiyor, bulunduğu kemiğe zarar vermiyorsa, ağız içinde temizlenebilir bir durumda ise çekilmesine gerek yoktur. Bunlarla beraber söz konusu 20 yaş dişi çürük veya kırılmadan kaynaklı zarar görmüşse ve dolgu, kanal tedavisi, kuron veya diğer tedavi metotları ile tedavi edilmesi mümkün değilse mutlaka bu dişin ağızdan uzaklaştırılması gerekmektedir.
 • 20 yaş dişleri çekilmesi gereken zamanda çekilmez ise, diğer dişlerin çapraşıklığına sebebiyet verebilir, iltihaba neden olabilir ve kendi önündeki dişe zarar verebilir. Bu sebeple diş hekiminizi mutlaka düzenli ziyaret edin.
 • 20’lik Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalıdır?
 • Diş çekiminin yapıldığı bölgeye hekim tarafından yerleştirilen tampon, kanamanın durması için ortalama 30 dakika sıkı şekilde ısırılarak tutulmalıdır. Kanama devam etmiyorsa süre sonunda tampon atılmalıdır.
 • Hekim buz kullanılması gerekmektedir önerisinde bulunduysa, mutlaka önerilen şekilde uygulanmalıdır. Buzun genel olarak 5 veya 10 dakikalık periyotlarla tutulması gerekmektedir. Buzun aynı noktada sürekli tutulması, buz yanıklarına sebebiyet vereceğinden, yarardan çok zararı olacaktır.
 • Diş çekimini takip eden 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketilmemelidir, 2 saat sonrasında da tükettiklerimizin ılık olmasına dikkat edilmelidir.
 • İşlemi takip eden 24 saat sürecinde çok sıcak yiyecek ve içeceklerle beraber alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Aynı süre zarfından bu bölgeyi kullanmamaya dikkat edilmelidir.
 • 20 yaş dişi çekimi sonrasındaki 24 saatte sigara içilmemelidir.
 • Diş çekiminin yapıldığı bölge temiz tutulmalıdır.
 • Çekimin ardından çekim bölgesinde olan pıhtının kopmasına sebebiyet vereceğinden ağız çalkalanmamalıdır, süreç ağrılı olabilir.
 • Zor yapılan 20lik yaş dişi çekimlerinde ilk akşam daha geç bir saatte ve yüksek bir yastıkla yatılması önerilmektedir.
 • Hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.
 • 24 saat geçtikten sonra ılık tuzlu ile gargara yapılabilir.
 • Diş çekim bölgesine temas edilmemelidir, yaranın olduğu yer emilmemelidir.
 • Yaranın içerisine yemek artıklarının dolmasını önlemeye çalışılmalıdır, işlemden 24 saat geçtikten sonra yumuşak bir diş fırçası kullanılarak yavaş hareketlerle dişler fırçalanmalıdır.

  Hastalarımızdan
  Yorumlar

  Dolgu ve kanal tedavisi yaptırdım . İbrahim Bey çok ilgili tecrübeli ve eli hızlı bir hekim. Birkaç defa da diş temizletmeye gittim çok memnun kaldım . İbrahim Bey’e çok teşekkür ederim.

  Sena Dönmez

  Diş eti hassasiyeti ve çürük tedavisi için gittim.
  Elinin hafifliği, güler yüzlü oluşu becerisi benim ve ailemin uzun yıllardır tek ve vazgeçilmez adresi oldu teşekkürler Dt. Duygu Üzümcü iyiki varsınız.

  Ahmet Kara

  Muzaffer Beye yirmilik diş çekimi için gittik, öncesinde çekim sonrası karşılaşabileceğimiz durumlardan bahsetti, çekimi hiç hissetmedim, eli gerçekten çok hafif, çekim sonrası da kullanacağımız ilaçları ayrıntılı anlattı.

  Fidan Güllü

  Plak tedavisi, 5 dolgu ve 1 kanal tedavisi yaptırdım. Zahid Bey ve diğer çalışanlar çok titiz ve özveri ile çalışıyor hiç düşünmeden randevu oluşturun derim. Teşekkürler her şey için.

  Özlem İnci

  Tedavi sürecinde acı ve ağrı hissetmedim. Kanal tedavisi işlemi de son derece başarılı oldu. Bilgi, beceri ve nezaketi için Özge Hanım’a teşekkür ederim. Uzun süren bir tedavi olmasına rağmen, randevu saatlerine saygı ve becerisini tebrik ederim.

  Sezen Yılmaz

  Dentium Meram Polikliniği

  Hekimlerimizden
  Randevu Alın

  İlk muayene veya devam eden muayeneleriniz için buradan randevu oluşturabilirsiniz.
  • Randevunuzu Oluşturunuz
  • Randevu sistemi nasıl işliyor ?

  Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

  0332 323 97 97
  Hafta İçi : 08:30-18:00
  Hafta Sonu : 08:30-14:00

  Varlik 1

  Telefon: 0332 323 97 97
  Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
  E-posta: info@dentium.com.tr

  Sosyal Medya

  Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

  Yasal Uyarı

  Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

  Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

  Fibrika

  Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

  bt_bb_section_top_section_coverage_image