Diş Dolguları

https://dentiummeram.com/wp-content/uploads/2020/04/floater-1.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
 • Diş Dolgusu Nedir ?
 • Diş dolgusu lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlemdir. Diş dolgusu yapılmadan önce dişteki çürükler temizlenmektedir. Dişteki çürükler temizlendikten sonra boşluk dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır. İşlem süresi kaç adet dişe dolgu yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Çürüyen dişlerin içerisindeki sinirler ölmeden ve damarlar işlevini kaybetmeden önce dolgu yapılarak dişlerin kurtulması amaçlanmaktadır. Altın, kompozit, porselen, amalgam gibi maddelerden dolgu yapılabilmektedir.

 • Diş Dolgusu Yapım Aşamaları Nelerdir ?
 • Diş dolgusu yapımı sırasında izlenen adımlar aşağıdaki gibidir:
  • Öncelikle dolgu yapılacak olan bölgenin daha iyi keşfedilebilmesi için röntgeni çekilmektedir.
  • Sonrasında dolgu yapılacak olan bölgenin içi boşaltılmaktadır. Bunun için teknolojik aletler kullanılmaktadır.
  • Dolgu yapılacak olan dişin hem çevresi hem de içi iyice temizlenmelidir.
  • Dolgu malzemesi tercih edilmelidir. Seçilen dolgu malzemesi hazırlanmalıdır.
  • Temizlenen dişin içerisine hazırlanmış olan dolgu malzemesi doldurulmaktadır.
  • Dolgu malzemesinin kısa süre içerisinde donması için makine kullanılmaktadır.
  • Dolgunun sonrasında hastayı rahatsız etmemesi için bu işlemler esnasında hastanın ağzını açıp kapatması istenmektedir. Eğer hastayı rahatsız eden bir yer var ise; inceltme, kesme ve alçaltma yöntemleri ile diş dolgusuna son hali verilmektedir.
 • Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir ?
 • Altın dolgu: Hem en dayanıklı hem de en uğraştırıcı dolgu olma özelliği taşımaktadır. Çoğunlukla arka dişler için önerilmektedir. Dişe de diş etine de zarar vermeyen bu dolgu çeşidi, dişe yapıştırılarak uygulanmaktadır.
 • Amalgam dolgu: Diğer ismi gümüş dolgudur. Doğal diş ile uyumlu bir renge sahip değildir. Dolayısı ile ön dişlerde kullanılması tavsiye edilmemektedir. İçerisinde cıva bulunmaktadır ve dayanıklılığı yüksek olan bir malzemedir. Halk arasında zararlı olduğuna dair söylemler dolaşsa da zararlı olduğu kesin olarak kanıtlanabilmiş bir dolgu değildir.
 • Kompozit dolgu: En yaygın dolgu çeşitlerinden biridir. Kırık ve çatlak dişlerde tercih edilen dolgu türüdür. Kırılgan bir yapıda olduğu için aşırı dayanıklı bir malzeme değildir. Bu sebeple büyük boşluklarda kompozit kullanılması tavsiye edilmemektedir. Maliyeti düşüktür ve ilk muayenede kolayca uygulanabilmektedir.
 • İnley-Onley dolgu: Laboratuvar ortamında hazırlanan bir dolgu çeşididir. Birden fazla işlem gerektiren dişlerde tercih edilmektedir. Leke tutmama özelliğinin yanı sıra, renk değişimi de bu dolguda gözükmemektedir. Altın dolguya yakın bir maliyeti bulunmaktadır.

Hastalarımızdan
Yorumlar

Dolgu ve kanal tedavisi yaptırdım . İbrahim Bey çok ilgili tecrübeli ve eli hızlı bir hekim. Birkaç defa da diş temizletmeye gittim çok memnun kaldım . İbrahim Bey’e çok teşekkür ederim.

Sena Dönmez

Diş eti hassasiyeti ve çürük tedavisi için gittim.
Elinin hafifliği, güler yüzlü oluşu becerisi benim ve ailemin uzun yıllardır tek ve vazgeçilmez adresi oldu teşekkürler Dt. Duygu Üzümcü iyiki varsınız.

Ahmet Kara

Muzaffer Beye yirmilik diş çekimi için gittik, öncesinde çekim sonrası karşılaşabileceğimiz durumlardan bahsetti, çekimi hiç hissetmedim, eli gerçekten çok hafif, çekim sonrası da kullanacağımız ilaçları ayrıntılı anlattı.

Fidan Güllü

Plak tedavisi, 5 dolgu ve 1 kanal tedavisi yaptırdım. Zahid Bey ve diğer çalışanlar çok titiz ve özveri ile çalışıyor hiç düşünmeden randevu oluşturun derim. Teşekkürler her şey için.

Özlem İnci

Tedavi sürecinde acı ve ağrı hissetmedim. Kanal tedavisi işlemi de son derece başarılı oldu. Bilgi, beceri ve nezaketi için Özge Hanım’a teşekkür ederim. Uzun süren bir tedavi olmasına rağmen, randevu saatlerine saygı ve becerisini tebrik ederim.

Sezen Yılmaz

Dentium Meram Polikliniği

Hekimlerimizden
Randevu Alın

İlk muayene veya devam eden muayeneleriniz için buradan randevu oluşturabilirsiniz.
 • Randevunuzu Oluşturunuz
 • Randevu sistemi nasıl işliyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

0332 323 97 97
Hafta İçi : 08:30-18:00
Hafta Sonu : 08:30-14:00

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image