Sık Sorulan
Sorular

https://dentiummeram.com/wp-content/uploads/2020/04/floater-1.png
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Kanal Tedavisi nedir, yapımı ne kadar sürer ?

Diş çürüğünün pulpa adını verdiğimiz dişin sinir ve kan damarlarının bulunduğu kısma kadar ilerlediği durumlarda pulpa dokusunun çıkarılarak sinirlerin bulunduğu kanalların vücut ile uyumlu dolgu materyalleri ile doldurulması işlemidir. Tedavi tek seansta bitirilebildiği gibi genellikle 2-3 seans sürmektedir.

Gülüş Tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı , hekimlik ve sanatın beraber uygulanarak , kişiye özel ideal gülüşü bulmaktır. Kişinin şahsi istekleri ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüş planlamaktır.

Sabit Protez nedir ?

Bir ya da birkaç diş eksikliğinde ağızda mevcut dişlerden , implantlardan destek alınarak veya sağlıklı diş dokusunda çok fazla kayıp olan dişlerin restorasyonu amacı ile yapılan  protezlerdir.

Diş Eti Kanamaları hangi durumlarda sıklıkla görülür ?

– Gebelik döneminde,
– Diyabet (Şeker) hastalarında
– Bayanlarda adet dönemlerinde
– İlaç kullanımına bağlı durumlarda
– Strese bağlı hallerde
– Diş sıkma ve gıcırdatma durumlarında,
– Ağız ve diş bakımının yeterli yapılamadığı durumlarda.

Genel anestezi ile diş tedavisi kimlere yapılır ?

– Diş hekimi fobisi ve diş tedavisi korkusu olanlar
– Koopere olamayan çocuk hastalar
– İleri derecede sistemik hastalığı olan yaşlı hastalar
– İlaç alerjisi olanlar
– Engelli hastalar

Konservatif Diş Tedavisi nedir ?

Diş hekimliğinde konservatif tedavi, diş hekiminin çürük oluşmasını engelleme çabalarından başlar, oluşan çürüğü fazla ilerlemeden tedavi etmeye veya çürüğü temizleyerek kaybolan diş dokusunu onarmaya kadar uzanır.

Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikâyetinin ve genel sağlık durumunun hikâyesi), çekilen röntgenler sonucunda konulan tanı, hekimi konservatif veya endodontik tedavi konusunda bir seçim yapmaya götürür. En basit konservatif tedavi; çürüğün oluşumunu engelleyecek önerilerdir. En bilineni ve yaygını ise çürük oluşan bir dişin, dolgu malzemeleri yardımıyla onarılmasıdır.

Ortodonti bozuklukları neden tedavi edilmelidir ?

Düzgün diş ve çeneler, iyi bir yüz estetiğinin ve güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Aynı zamanda kişinin etkin şekilde ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır. Diş eti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır. Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Telefon
0332 323 97 97
Çalışma Saatleri
Hafta İçi : 08:30-18:00
Hafta Sonu : 08:30-14:00

Daha fazlası için

İletişime Geçebilirsiniz

Merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilir, tedavileriniz için randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ortodonti tedavisi gören hastaların dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir ?

Kimyasal yapıştırıcılarla yapıştırılan braketlerin kırılmasını önlemek için çerez, cips gibi yiyeceklerden uzak durmak, asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek ve elma gibi ısırma gerektiren yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.
Mutlaka ağız hijyenine azami düzeyde dikkat etmek gerekir. Dişlerin üzerinde tel bulunduğu için yiyecek artıkları çok daha kolay bir şekilde kendine yer bulabilecektir. Bu yüzden mutlaka günde üç defa dişler fırçalanmalı ve ağız çalkalanmalıdır.

Porselen Dolgu ne anlama gelmektedir ?
Porselen dolgular dişte bir yıkım varsa veya büyük bir çürük varsa uygulanan dolgu tipleridir. Porselen dolgunun porselen kaplamaya göre bazı avantajları vardır. Dişte sadece var olan yıkım temizlenip, o bölgenin ölçüsü alınıp o dişin içine yapıştırıldığı için dış sınırları dişin kendi sınırı olarak kalmakta böylece dişle diş eti uyumu var olan dişimiz olarak kaldığı için daha iyi olmaktadır. Porselen dolgular inley veya onley olarak adlandırılır. Inley dişin içinde var olan bir çürük olduğu zaman kullanılır. Onley ise yıkımın daha büyük olduğu durumlarda, dişin üzerini kaplaması gereken durumlarda kullanılır ama kaplamaya göre onley farklıdır.
Ağız kokusu tedavi edilir mi ?

Ağız kokusunun, Diş çürükleri, diş iltihapları, mide problemi kaynaklı ve üst solunum yolu problemleri gibi birçok nedeni vardır.

Dişten kaynaklı nedenlerde; yani çürük dişlerin tedavi edilmesi, iltihaplı dişlerin tedavi edilmesi ve diş temizliğinin düzenli olarak yapılmasıyla ağız kokusu önlenebilir.

Bu durumların ardından devam eden kötü ağız kokusu var ise, iç hastalarıkları uzmanına hastamız yönlendirilerek sistemik açıdan nedenleri saptanabilir.

Diş Taşı temizliğinin dişlere zararı vamıdır ?

Ağızda ve dişlerimizde oluşan plak, diş taşı, sigara lekeleri gibi istenmeyen tüm artıkların ultrasonic ve özel aletlerle temizlenme işlemine detertraj denir. Detertraj işlemini 6 ayda bir düzenli olarak doğru bir şekilde yapıldığında hiç bir zararı yoktur. Aksi halde yapılmadığında diş eti problemleri ve diş çürükleri için gerekli zemin hazırlanmış olur.

bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Dentium Meram Polikliniği

Hekimlerimizden
Randevu Alın

İlk muayene veya devam eden muayeneleriniz için buradan randevu oluşturabilirsiniz.
  • Randevunuzu Oluşturunuz
  • Randevu sistemi nasıl işliyor ?

Randevunuzu hekim belirterek oluşturduğunuz zaman, seçtiğiniz hekiminizin müsaitlik durumuna göre randevu saati belirlenip size e-posta veya telefon numaranız ile dönüş sağlanacaktır. Doktor tercihiniz yok ise seçimi boş bırakıp, uygun uzman hekimlerimizin en erken boş randevu saatinde randevunuz oluşturulup size dönüş sağlancaktır.

0332 323 97 97
Hafta İçi : 08:30-18:00
Hafta Sonu : 08:30-14:00

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image