Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Şubat 22, 2022tarafından fibrika0

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Diş eti şişmesi nedir ?

Diş eti şişmesi pek çok farklı sebeple oluşabilen, ama en temelde, ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmamasına ve diş bakımının düzgün yapılmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken meydana gelen kanamalar, bu rahatsızlığın en sık rastlanan semptomlarıdır. Bu aşamadayken diş hekimine başvurmak ve gerekli tedavi sürecine başlamak en doğru çözümdür. Başlangıç aşamasında olan diş eti problemleri çok ufak müdahalelerle çözülebilir ve sağlıklı bir şekilde devam edilebilir.

Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilen diş eti şişmesi, diş köklerini çevreleyen dokuların olması gerektiği gibi pembe renkte değil kırmızı renkte ve şişmiş görünmesine sebep olur. Dokunulduğunda kaygan ve hassas yapısı fark edilir. Erken teşhisi ve tedavisi yapılmazsa çene kemiğine yayılarak diğer dişleri de tehdit etme olasılığı vardır. Diş çekimlerinin nedenleri araştırıldığında en büyük nedenin diş eti hastalığı olduğu görülmektedir.

Diş eti şişmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak çok sık görülen diş eti problemlerinden biridir. Çene kemiğinin üzerini örten ve pembe renge sahip olan diş etleri, aynı zamanda diş köklerini de içerisine alır. Bunun yanında kan damarları açısından oldukça zengin olduğunu söylemek mümkündür. Ağız ve diş sağlığı dendiğinde ise akla direkt olarak diş eti hastalıkları gelir. Diş eti şişmesi de bahsetmiş olduğumuz diş eti hastalıkları grubunda yer alır. Birtakım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar ve bu şişlik çoğu zaman diş etinin diş ile birleştiği alanda görülür. Ayrıca diş eti şişmesi ile kızarıklık ve ağrı gibi semptomların görülmesi de mümkün olur. Böyle bir durumda hasa ağzını hareket ettirme konusunda zorlanır ve yemek yeme sırasında zorlanmalar yaşayabilir

 

 

 

Diş eti şişmesi nedenleri

 

 

Diş Eti Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

Genel olarak bakıldığında diş eti hastalıkları arasında yaygın olarak görülen diş eti şişmesi, hemen herkeste ortaya çıkan diş eti sorunlarından biridir. Çeşitli belirtiler ile kendini gösteren bu diş eti hastalığı, dişlerde ağrı ya da acı hissine de neden olabilir. Diş eti şişmesi belirtileri ise genellikle aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

Diş Eti İltihabi (Gingivitis)

Eğer dişlerde herhangi bir şekilde iltihabi bir durum varsa, ilk belirti olarak görülen diş etlerindeki şişmeler olur. Çünkü diş etinin en yaygın nedenlerinden biri diş iltihabıdır. Böyle bir durumda diş etleri oldukça hassas, kırmızı renkte ve ağrılı bir hale gelir. Ayrıca diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı sırasında direkt olarak kanama meydana gelir. Diş eti iltihabı, bazen diş etlerinde fark edilmeyecek düzeyde şişlikler oluşturur. Bu nedenle birçok kişi ağızda oluşan iltihabın farkına varmaz. Ancak iltihabın tedavi edilmemesi, hastalığın daha da ilerlemesine ve istenmedik bir hal almasına neden olur. Böyle bir durumda ise ağızda oluşan diş eti iltihabı belirtilerine dikkat etmek ve gözden kaçırmamak gerekir.

Hamilelik

Hamilelik de aynı şekilde diş eti şişmesine neden olan faktörlerden biri olma özelliğini taşır. Bu dönemde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, diş etlerindeki kan akışının hızında ve hacminde değişim meydana getirir. Ancak ortaya çıkan diş eti şişmeleri, genelde hamileliğin son haftalarına doğru ya da doğumun hemen ardından normale döner. Buna rağmen istenmedik şekilde daha ileri boyutlara ilerleme gibi durumların görüldüğünü de söylemek mümkündür. Bu nedenle hamilelik döneminde de ağız ve diş bakımına özem göstermek gerekir.

Beslenme Bozuklukları

Beslenme bozuklukları ya da yanlışları, aynı şekilde diş eti şişmesine neden olan etkenlerden biridir. Özellikle vücutta B ve C vitaminlerinin eksikliği diş etlerinin şişmesine neden olabilir. C vitamini hem dişlerde hem de diş etlerinde yenilenmeye sunduğu katkılar nedeniyle önemli bir yere sahiptir.

Vücuda alınan C vitamini oranı standardın altına düşmesi halinde iskorbüt hastalığı riski ortaya çıkar. Bu hastalık aynı zamanda kansızlık ve diğer bir yan etki olarak diş etlerinin şişmesine neden olur.

Diş Eti Şişliğinin Tedavisi nasıldır ?

Diş eti şişmesi tedavisi, öncelikle altta yatan sebebin doğru şekilde tespit edilmesine bağlıdır. Bu doğrultuda, alanında uzman bir diş hekiminin ayrıntılı olarak hastalık öyküsünü sorgulaması ve detaylı fizik muayene sonrası değerlendirmesi önemlidir. Hekim gerekirse ek görüntüleme yöntemlerine başvurarak tanısını kesinleştirir. Tespit edilen etkene bağlı olarak tedavi planlanır.
Diş eti şişliği gingivitis gibi bir diş eti probleminden kaynaklanıyorsa, öncelikle ağız ve diş hijyeninin düzeltilmesine yönelik tavsiyelerde bulunulur. Gerekli görüldüğünde enfeksiyon ve iltihaba yönelik ilaç tedavisine başvurulabilir. Ayrıca ağız temizleyici solüsyon ve gargaralar reçete edilebilir.
Diyabet, Crohn hastalığı, lenfoma gibi kronik hastalıklarda etkene yönelik spesifik tedavi planlanır. Alkol, sigara gibi alışkanlıklara son verilmesi önerilir. Mevcut hastalıklara yönelik kullanılan ilaçlar diş etinde yan etki yapıyorsa; ilaçların yeniden düzenlenmesi gündeme gelebilir. Vitamin eksikliklerinde tespit edilen yetersiz vitamin takviye edilir.
Hamilelikte diş eti şişmesi probleminde yaklaşım benzerdir. Gebelikten kaynaklanan bulantı-kusma gibi şikayetler sonrasında ağız hijyeninin sağlanması ve ağız temizliğine dikkat edilmesi, diş eti problemlerinin giderilmesinde oldukça yardımcıdır.
Bu uygulamalara rağmen düzelmeyen diş eti problemlerinde girişimsel tedavi yöntemlerine başvurulması gerekebilir. Bu bağlamda, lazer eksizyon, elektrocerrahi, periodontal cerrahi ve gingivektomi gibi tekniklerle büyüyen diş eti dokularının alınması yoluna gidilebilir.

 

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image