Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Şubat 16, 2022tarafından admin

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, sıklıkla görülen bir diş rahatsızlığıdır. Tıbbi ismi Periodontitis olan bu hastalık dişlerin etrafındaki yumuşak dokuya büyük zarar veren , tedavi edilmediği takdirde ciddi diş ve kemik kaybına yol açabilen bir enfeksiyondur. Çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan. bu hastalık genellikle ağız temizliğinin sık ve doğru yapılmadığı durumlarda görülür. Bu hastalık ne kadar yaygın bir şekilde görünsede tedavisi genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.

Bir çok kişi diş eti çekilmesi durumunu yaşadığını farketmeyebilir çünkü bu hastalık yavaş yavaş nüksetmektedir. Bu hastalığın belirtilerini gözlemlediğiniz zaman vakit kaybetmeden bir hekime muayene olmanız gerekmektedir.

 

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nedir?

Diş eti çekilmesi durumunda gözle görebileceğiniz bir çok belirtileri vardır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz zaman ertelemeden hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Başlıca belirtiler şunlardır;

 • Dişinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken diş etinde kanama olması.
 • Sert gıdaları yerken dişlerinizde hissedilen bir uyumsuzluk
 • Diş etlerinin çekilmesinde kaynaklı dişlerinizin daha uzun görünmesi
 • Dişlerin arasında boşlukların oluşması
 • Dişlerin öncesine göre sallanıyor olması
 • Diş etlerinde şişkinlik
 • Ağrılı çiğneme
 • Ağızda kötü koku oluşması
 • Diş etlerinin renginin koyu kırmızımsı yada morumsu bir hale gelmesi
 • Diş kaybının yaşanması

Diş Eti Çekilmesi , Diş Eti Kanaması Diş Eti Çekilmesi , Diş Eti Kızarması

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi genellikle bakteriler sonucu oluşan plakların tartarlara dönüşmesi sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Tartar yani. diş taşı şeker ve nişasta gibi yapışkan maddelerin bulunduğu gıdaların tüketimi sonrasında ağız ve diş temizliğinin gerektiği gibi yapılmaması sonucu ortaya çıkar.

Tartarlar tamamen bakteri yuvalarıdır ve dişlerden uzaklaştırılması ev şartlarında çok zordur, profesyonel diş taşı temizliği gerekmektedir. Tartarların oluşmasından diş etlerinin çekilmesine kadar olan ki süreç zincirleme bir şekilde oluşmaktadır. Tartar oluşumu diş etlerinde iltihaba yol açabilir. Oluşan İltihaplar da ciddi diş eti hastalıklarına neden olur. Diş eti hastalıklarının başlangıcı olan iltihaplar bakterilerin ve tartarların içene dolacağı cepler oluşturmaktadır.  Bunun dışında bu hastalığın nedenlerinden bazıları şunlardır;

 • Yetersiz diş bakımı yapmak. Düzenli olarak ağız ve diş temizliğinin yapılmadığı durumlarda oluşan plak ve tartar bakterilerin yoğunluğunu artıracak duruma gelerek diş etine zarar vermeye başlar.
 • Tütün ürünleri kullanmak diş yüzeyinde çıkarılması zor olan plak tabakaları oluşturmaktadır. Oluşan plaklar da aynı şekilde diş eti çekilmelerinin yaşanmasına sebep olmaktadır.
 • Ergenlik, menopoz ve hamilelik gibi hormonların yoğun bir şekilde değişikliğe uğradığı dönemlerde diş etleri daha hassas hale gelebilmektedir.
 • Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı ve şiddetli kronik rahatsılıklarda diş etlerini bu hastalığa itebilmektedir.
 • Sıklıkla kullanılan antidepresan ilaçları, kalp ilaçları ve doğum kontrol ilaçları bu hastalığı tetikleyebilmektedir.
 • Bazı insanların genetik olarak bu hastalığa yatkınlıkları bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen durumların haricinde genetik yatkınlık oranı da azımsanmayacak derecededir.

 

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisinde hasta ve hekimin kordine bir şekilde bu süreci iyi yönettiği tedavilerde başarı oranı çok yüksektir. Tedavi sadece iş hekiminin çabalarıyla değil en çok hastanın çabası ve gösterdiği özen ile olmaktadır.

İlk olarak hastalığın boyutu tespit edilir. Derinlemesine bir ilerleme olmaması durumunda diş yüzeyinde ki plak ve tartarlar profesyonel temizlik ile giderilir. Bu işlem sırasında profesyonel aletler, ultrasonik cihazlar gibi ekipmanlar kullanılır. Dişler temizlik sonrası diş yüzeyi pürüzsüzleştirilerek tartar ve plağın tutunmasını zorlaştıracak bir yüzey haline getirilir. Bununla beraber antibiyotik ilaçlar ve antibiyotik gargaralar kullanılarak iltihap ve bakterilerin ağızdaki en ufak alandan uzaklaştırılması planlanır.

Eğer ki enfeksiyon durumu ilerlemiş ise cerrahi operasyon gerekmektedir. Cep küçültme ameliyatı ya da diş etine küçük kesikler atılarak diş kökü ve diş eti çevresi daha derinlemesine temizlenir. Diş eti kesildikten sonra eğer doku kaybı varsa yumuşak doku grefti uygulanır. Bu işlem hastanın damağından yada başka bir donörden alınan dokunun diş eti dokusuna eklenerek oradaki iyileşmenin sağlanması açılan kökün kapanması işlemidir.

Eğer ki diş etinden ki çekilme sonucu zarar gören kemik dokusu varsa buradada kemik aşılama işlemi gerçekleştirilir. Kemik aşılama işlemi hastanın kendisinden alınan çok küçük kemik parçaları, sentetik kemik ya da donerden alınan kemik parçaları ile yapılır. Kemik aşılama işlemi diş yerindeyken hasar gören kemik yapısının doğal bir süreçle kendi kendine onarmasını ve doğal kemiğin büyümesini sağlar.

Hastalığın durumuna göre anlatılan tedaviler uygulanarak hastanın doğal dişinin , doğal kemik yapısının ve doğal yumuşak dokunun korunması amaçlanır. Her tedavide öncelik doğal olanın kurtarılması ve korunmasıdır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmelerini önlemek için yapılması gerekenlerin en önemlisi ağız ve diş bakımının sıkı düzemli yapılmasıdır. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalı ve en az bir kere diş ipi kullanılarak temizlik yapılmalıdır.

 • Sigara vb. tütün ürünlerinden uzak durmalı kullanılıyorsa en kısa sürede bırakılmalıdır.
 • Düzenli olarak rutin diş hekimi muayenelerine gidilmelidir.
 • Kullanılacak diş fırçası diş hekimiz tavsiyesi üzerine seçilmeli ve nasıl fırçalanması gerektiği hakkında hekimden bilgi alınmalıdır.
 • Tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir.
 • Ağızda ve dişlerde oluşan değişiklikler yakından takip edilmelidir.

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image