Diş Teli Nedir? Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şubat 10, 2022tarafından admin

Diş Teli Nedir

Diş Teli Nedir?

Diş teli; ağızda yerleşim düzeni bozuk ve şekli çarpık dişlerin düzeltilmesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Hem sağlık hem de estetik açıdan düzelmesi istenilen dişlere uygulanan diş teli tedavisi uzun süre uygulandığı takdirde dişlerde gözle görülür harika sonuçlar elde edilir. Bu tedavi ile diş hekimliği alanında bir uzmanlık olan ortodonti bölümü ilgilenir. Ortodonti; düzensiz ve şekli çarpık dişlerin uyum ilişkilerini inceleyen, kontrol eden ve bu durumun önüne geçmeye çalışan ve tedavisini planlayan diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Bu tedavi ortodontik tedavilerden sadece bir tanesidir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi nasıl yapılır?

Söz konusu tedaviye başlamadan önce diş hekimi öncelikle tedavi uygulancak dişleri tedaviye hazır hale getirir. İlk olarak dişlerde çürük varsa eğer o çürüklerin tedavisi yapılır ardından diş taşları temizlenir. Tüm hazırlıklar tamamlandığında hastanın ağız ve diş  yapısına uygun braket seçilir. Diş teli tedavisi, uzun ve yorucu bir süreç olduğu için hastanın dişlerinde en iyi sonucu verecek olan tel ve apareylerin seçilmesi gerekir.

Braket ve diş teli ya da şeffaf plak uygulaması seçildikten sonra diş teli takılması ya da dişin yapısına uygun plak tasarlamak kolaydır. Ortodontik tedavi ilk aşamada hastanın ağzının kenarlarına ekartör denilen bir aparey takılarak, ağız içi genişletilerek operasyona başlanır. Ekartör, hastaya braket yapılırken ön ve arka tarafta ki dişleri doktorun görmesini sağlar.

Çarpık diş tedavisi için en sağlıklı ve etkili yöntem olan diş telleri takılırken dişlerin üzerinin kuru olması gereklidir. Dişlere asitleme işlemi uygulandıktan ve kurutulduktan sonra  braketler 2 yöntem ile uygulanabilir.

Bunlar:

1.Geleneksel (ışınla)

2.Bonding (kimyasal)

Geleneksel tedavi için öncelikle braketler dişlere tek tek ve özel bir yapıştırıcı ile yerleştirilir. Işınla altında ki yapıştırıcısı sertleştirildikten sonra  braketlerin etrafı temizlenir ve sonra ark teli olarak adlandırılan tel, braketlerin içerisinden geçirilir. İhtiyaç halinde braketler lastik yardımı ile sabitlenebilir.

Son zamanlarda tercih edilmeye başlanan bonding yönteminde ise hastanın ağzından alınan ölçüye göre diş modeli hazırlanır. Braketler bu diş modelinin üzerine yapıştırılır ve ardından dişlerin üzerine transferi yapılarak yapıştırılır. Son olarak sertleştirme işlemi yapılarak hastanın tedavisinin ilk aşaması biter ve hasta braketleri ile hayatına devam eder. Bonding yönteminin amacı hastanın dişlerine tel taktırmak için doktor koltuğunda geçirdiği süreyi azaltmaktır..

Bu ortodontik tedavi süreci, her bir çene için 1 saatlik işlemlerden sonra tam anlamıyla başlamış olur. 8 – 30 ay arasında süren diş teli tedavisi için hızlı sonuç alınmasında doktor ve hastanın uyumu önemlidir. Braketlere zarar verecek, yerinden oynatacak, dişlere zarar verecek alışkanlıklar terk edildiğinde ve ağız hijyenine dikkat edildiğinde tedaviden daha hızlı bir şekilde sonuç alınacaktır.

Diş teli istenen yönde, belirli bir zaman boyunca, sürekli güç uygulama prensibiyle çalıştığı için ilerleyen zamanlarda  dişleri hareket etmeye zorlayacağı için ağzınızda acı da hissedebilirsiniz. Bunun için ağrı kesiciler kullanılması önerilmektedir. Diş teli ilk takıldığı zaman yemek alışkanlıklarınızda da değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Et ve sert gıdalar sizi zorlayabilir. Özellikle ilk haftalarda daha çok sıvı ve yumuşak gıdalar tüketmelisiniz. Sert gıdalar tüketmeniz halinde tellerin yerinden oynamasına neden olabilirsiniz Bunların dışında diş köklerinde hareketlenmeler meydana geldiği için sert gıdaları ısırma ve çiğneme noktasında zorluk çekebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Diş teli tedavisine genellikle 12-13 yaşlarından önce başlanmaz. Ancak 12-13 yaşlarından önce yapılan muayeneler ve röntgenler ile diş ve çene yapısındaki değişimler ve gelişmeler takip edilebilir. Bu tedavi ilerleyen yaşlarda da uygulanabilir ancak gelişim çağında olan kişilerde uygulandığında daha kısa sürer ve daha az sancılı geçecektir. Bu tedavi ilerleyen yaşlarda uygulandığında vücut gelişimi daha az olduğundan kaynaklı daha agresif yöntemlere başvurulabilir ve tedavi daha uzun sürebilir. Söz konusu tedavinin uygulanacağı en uygun zaman 12-13 yaşlarına yakın gelişim çağında olunan zamanlardır.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş teli bakımı nasıl yapılır?

Diş teli takıldıktan sonra tedavi sürecindeki kişi özellikle tükettiği gıdalar çok dikkat etmelidir. Buz, sert kuruyemiş, sert şekerler, çikolatalar, cipseler ve krakerler gibi tellerin arasına kaçacak ve ısırırken zarar verecek gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Her gıda tüketiminden hemen sonra dişler fırçalanmalıdır. Kullanılan fırça yumuşak sertlikte olanlardan seçilmeli veya florürlü ağız bakım sıvıları kullanılarak ağızda plağın oluşması engellenir ve hijyenik koruma sağlanmış olur.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Diş teli fiyatları hastaya uygulanacak tedavi detayları neticesinde belirlenir. Ortodontik tedaviler tamamen kişiye özel olarak uygulanır. Kişiye özel uygulanmasından kaynaklı fiyatın belirlenebilmesi için hastanın muayene edilmesi, tedavi öncesi uygulanacak hazırlık işlemlerinin ve tedavi sürecinin planlanması gerekmektedir.

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image