Diş Ağrısı

 

Diş Ağrısı

Diş Ağrısı, Ağız içinde yaşanılan hassasiyet ve ağrılar vücudumuzun birçok organında olduğu gibi problemleri önceden haber veren uyarıcı sinyallerdir.Bu uyarı sinyalleri organlarımızı kaybetmememiz ve sağlık sorunları yaşamamamız için etkili savunma mekanizmalarıdır.

Şiddet ve etkilerine göre diş ağrıları çeşitli anlamlar ifade etmektedir.Örneğin diş soğuk, tatlı gibi etkenlere karşı sızlama tepkisini gösteriyorsa dişler de çürüme , dolgunuz varsa o bölgede çatlak veya kırık diş veya diş etlerinde çekilme gibi rahatsızlıkların göstergesi olabilir.Sıcak etkenlere karşı ağrı tepkimesi gösteren dişler de abraze enfeksiyon dişin sinirine yaklaşan çürükler sinüzit gibi sorunların göstergesidir.

 

Diş Ağrısı  Neden Olur ?

Dişlerimizin ağrımasının birçok nedeni vardır ağrıların kaynakları dişler, diş etleri ve kemikler olmak üzere üç gruba ayrılır. Genel olarak ağrılardan  bazıları halk arasında 20’lik diş diye bildiğimiz 20 yaş dişi ağrıları, diş ve diş etinde meydana gelen apseler, eklem ağrıları ve diş köklerinde bulunan  sinirlerin sebep olduğu diş ağrıları bunlardan bazılarıdır.Çoğu insan diş hekimine gitmeden ağrılarını kendisi tedavi etmek için rastgele kulaktan dolma bilgiler ile tavsiye aldıkları ilaçları kullanmaya başlarlar ancak bu durum mevcut ağrınızı geçirmek yerine daha da büyük sorunla ortaya çıkarabilir.Doktor tavsiyesi veya reçetesi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.Acil ve dayanamayacak durumdaysanız  ağız ve diş hastanelerinin acil servislerine başvurabilirsiniz.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

  • Diş ağrılarının en sık görülen belirtileri, zonklayan ve sürekli dişte hissedilen ağrılardır.Bazı durumlarda diş ağrısını dişe baskı uygulandığında hissedilir.
  • Hafif ve orta dereceli tersinir pulpitisli dişler genellikle soğuk veya tatlı yiyecek içeceklere karşı daha hassastırlar.Geri dönüşü olmayan pulpitisli dişler başlangıç aşamasında soğuğa duyarlı olsalar da durum tedavi edilmezse pulpa sıcak besinlere de duyarlı hale gelmeye başlar bu süreç sonrası soğuk içecekler şiddetli ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Diş çevresinde şişlik
  • Ağızda meydana gelen kötü bir koku
  • Diş ağrısı olan kişide ateş veya baş ağrısı da görülebilir

Diş ağrısı, sadece dişinizde oluşan bir ağrı değil ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.Ağrının yanında çene ağrısı, yüksek ateş,kırmızı renkli diş etleri, ağızda hoş olmayan veya tuzlu tat, akıntı gibi enfeksiyon belirtileri görüldüğünde vakit kaybedilmeden diş hekimine başvurunuz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Diş ağrınız için bazı hafifletici yöntemler vardır fakat bu yöntemler geçicidir mümkün olan en kısa süre de diş hekimine başvurmanız gerekir.Diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız işte evde uygulayabileceğiniz bazı çözümler :

1)Tuzlu su ile gargara yapmak

Tuzlu su , doğal bir antiseptiktir bu yüzden tuzlu su ie yapılan gargaralar dişlerinizin arasında biriken yemek kalıntılarını giderme konusunda oldukça iyidir.Tuzlu su ayrıca dişinizde ki iltihabı hafifletip ağzınızda ki yaraları iyileştirir.

2)Soğuk Kompres Uygulamak

Diş ağrınızı hafifletmenin bir diğer yolu da ağrının olduğu bölgeye soğuk kompres uygulaması yapmaktır. Soğuk kompres uygulaması yapılan bölgede ki kan damarlarında ki daralmalar ağrınızı hafifletir.

3)Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ağrınızı hafifletmede işinize yarayabilir.Bunun içi ağrı olan bölgeye sarımsağı ezip macun haline getirdikten sonra o bölgeye sürebilirsiniz veya sarımsağı çiğneyebilirsiniz.

4)Karanfil Yağı

Karanfilin içersinde doğal antiseptik olan öjenol bulunmaktadır.Küçük bir kabın içersine bir damla karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz veya karanfil yağını pamuğa dökerek ağrıyan bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

5)Kekik

Karanfil ve sarımsak gibi güçlü bir antioksidan içeren kekik ağrınızı hafifletmek için iyi bir çözümdür.Bir kaç damla kekik yağını suyla seyreltip ağrı olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler tedavi niteliğinde değil sadece geçici bir çözümdür.Diş sağlığınız için mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çürüklerde oluşan diş ağrıları gündelik yaşantımızı olumsuz etkileyebilir ve günümüzün kötü geçmesine neden olur.Bu çürümenin önüne geçmek istiyorsanız dişlerinizi düzenli fırçlamanız gerekmektedir.Fakat dişleriniz çürüdüyse ve ağrınız varsa yapabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Diş çürümesi sonrası yapılması gereken en önemli şey uzman hekime başvurmaktır.Diş hekimleri ağrınız için size antibiyotik ve ağrı kesici tedavisini uygulayacaktır.Düzenli kullanımlar sonrası çürük dişlerinize bazı tedavileri doktorunuz size yapabilir.Bu tedavilerden biri çürüğün yayılmasını önlemek için çürük bölgenin tamamen temizlenmesidir.Diş çürüğü geçmiyor ve hala ağrı varsa son çare olarak dişinizi çekiyorlar.

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image