diş çürüğü

Diş Çürüğü

Diş çürüğünün ilk belirtisi çiğneme yapılan kısımdan ve yüzeyde ki birbirine bakan dişlerden başlamaktadır.Diş çürükleri çoğu kez yüzeyde gıda birikmesi ve ağız ortamında ki mikroplardan dolayı ortaya çıkarlar.Eğer tedavi edilmezse çürük, diş sinirlerine yavaş yavaş ilerler.

Çürüklere sebep olan etkenler karbonhidratlar, şekerler ağızdaki mikroplar, bunların enzimleri ve diş yüzeyinin anatomik yapılarıdır.Dişlerinizde ki çürükleri engellemek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanızdır.Diş fırçalamanın yanında diş ipi ile fırçanın alamadığı kısımlarda kalan kalıntıları da temizlemeniz gerekir.

Çürükler de erken teşhis çok önemlidir.Erken teşhis edilirse küçük bir dolgu tedavisi ile sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.Fakat çürüğün sinire ilerlemesi durumunda kanal tedavisi yapmak tek çözümdür.Çürük başlangıcından uzun zaman geçtiyse diş kökü etrafında iltihaplanmalar ortaya çıkar hatta bazı durumlarda diş kaybı bile olur.Senede 2 defa yapılan rutin kontroller diş çürüğünüzün takibi ve erken tedavi için çok önemlidir.

Diş Çürüğü Nasıl İlerler ?

Çürük, her zaman dişin yüzeyinde oluşmaya başlar ve önlem alınmazsa ilerleyerek dentin tabakasına erişir.Dent de mineye oranla daha fazla organik madde olduğundan çürük bu tabakada daha hızlı yayılır ve dentini deler fakat bu yayılma hızı kişiden kişiye  ve dişten dişe farklılık gösterir.Dentinin dişin savunma organıdır.Dentinin içeriğinde kanalcıkların ucunda odontoblast denilen yapım ve onarım hücreleri bulunmaktadır bu da çürük olan dentini tamir dokusuyla tıkayabilir.Basit bir dille anlatmak gerekirse kuşatılan bir kalede savunanların güllelerle açılmış olan surların onarılması gibidir.Bu savunma mekanizması hızlı ilerleye çürükler karşısında yetersiz kalırlar.

 

Diş Çürümesini Önlemek Mümkün mü ?

Diş çürümesini önlemenin en iyi yolu günde 2 defa düzenli diş fırçalamaktır aynı zamanda da diş ipi ile diş aralarını temizlemek en etkili yoldur.Yediğimiz yiyeceklerin atıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan girintilerde ve dişlerin ara yüzeylerinde biriktiği için  diş fırçasını seçerken küçük başlı fırçaları tercih etmelisiniz.

Fırça seçimi yaparken  sertlikleri orta derece de sert ve yumuşak kıllı olmasına dikkat etmelisiniz fırçanızı da düzenli aralıklarla değiştirmeye özen gösterin.Diş macunu olarak florürlü macunları tercih ederseniz çürüğü önlemede florürden faydalanabilirsiniz.Bunun yanı sıra ağız kokusunu gideren temizlik ve ferahlık hissi veren gargaralar da kullanılabilir.

Diş Hekimine düzenli aralıklarla başvurarak çürüğü önleyebilirsiniz.Ayrıca soğuk ve sıcağa hassas dişler ya da ağrılı dişlerin , tebeşirimsi renkte ortaya çıkan başlangıcından aşamasında ki çürükler ,kahverengi renklemeler e oyuklar gibi durumlarda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmalısınız.

 

diş çürüğü tedavi

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürükleri kendi kendilerine iyileşen bir durum değildir.Çürük diş özüne kadar ilerlemeden mutlaka tedavi edilmelidir.Diş özüne kadar ilerlemeyen çürüklerin tedavisi şu şekildedir:

1.Çürük Temizleme

Mine ve dentin yapısal olarak serttir.Bu yapıların kaldırılması gereklidir.Bu aşamada çürükler “frez” denilen araçların ucu yardımıyla temizlenirler.

Günümüzde çürük temizleme işlemi elmas uçlu veya tungsten denilen frezlerle yapılmaktadır. Frezler yüksek dönülü ,hassas motorlara takılırlar.Bu aletlerin dönüşü dakikada 300.000’dir.Dönme sırasına titreşim yapmazlar.Bu aşamadan sonra biraz ağrı hissedilmesi normaldir.dentin yüzeyi hassastır ve kişiden kişiye değişen şiddetlerde ağrılar duyulabilir.Bu ağrıyı hissetmemeniz için yapılması gereken tedavi esnasında lokal anestezi uygulamasıdır.Bu sayede tedavi sırasında acı duymazsınız.

2. Temizlenen Çürük Boşluğu Şekillendirilir

Diş doldurtma esnasında sadece çürük diş temizlenmez çürük etrafında da bazı düzeltmeler yapılır.Çürük boşluğunun genişletilme işlemi “kavite hazırlama”belirli kurallardan dolayı biyomekanik ve yapısal (morfolojik) zorunluluktan dolayı yapılmaktadır.

Şeker ve Diş Çürüğü

Şekerli gıdalar tükettiğimiz zaman çürük hissetme oranı neden daha yüksektir ? Şekerli yiyeceklerin de dahil olduğu bazı gıdalar , mine erozyonu olduğu zaman ağrı olma ihtimallerini arttırmaktadırlar.Şekerli gıdalar yapışmaya meyillidirler, dişlerinize yapışma olasılıkları yüksektir bu şekerlerle beslenen bakteriler çürük içersine yerleşerek sinirleri tahriş ederler ve bu sayede daha fazla asit üretmeye başlarlar.Diş çürüğünüz yoksa bile dişlerinizde hassasiyet varsa ,şekerli gıdalara tükettiğiniz zaman hassasiyetiniz artabilir.

 

Diş Çürüğüne Karşı Antibiyotik Kullanımı

Çürük tedavisinde antibiyotik kullanımı oldukça yanlıştır.Çürük tedavisinde antibiyotiğin yeri kesinlikle yoktur.Özellikle çocukların antibiyotik kullanımının engellenmesi gereklidir çünkü dişlerine üzerine çökerler ve orayı boyarlar o kısmın gri – kahverengi morumtırak renklerine dönüşmelerini sağlarlar.

Antiseptik Gargaralar

Bazı ağız içi veya diş eti hastalıkları olduğu zaman belli bir süre kullanılmak şartı ile sınırlı şekillerde kullanımı uygun olabilir ama gargara kullanmak yerine ağız ve diş sağlığımızı korumak için en sağlıklı yöntem düzenli diş fırçalamaktır.

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image