İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Konya İmplant

Aralık 13, 20220

İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İmplant sonrası tüketilebilecek besinlerden bazıları da şunlardır; Yulaf ezmesi, Çorba, kek, Patates püresi dişlerinizi yormayacak ve sıcak olmayacak şekilde yavaş yavaş tüketilebilir.

Günümüzde ağız ve diş sağlığı konusunda gün geçtikçe ilerleyen ve devamlı gelişen teknoloji sayesinde ağızda oluşan sorunların çözümüne en kolay ve konforlu yoldan ulaşırız. Ağız ve diş sağlığı için öncelikle onlara iyi bakmak gerekir ki ileride çürük, çeşitli iltihaplar veya diş kayıpları yaşanmaması içindir. Diş implantları diş eksikliğini gidermek amaçlı yapılan bir işlemdir. İmplant sonrası beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gereklidir. Çoğu implantın tamamlanması 4-6 ay sürebilmektedir. Bazı kliniklerde hızlı implant işlemleri ile implantlar da aynı gün takılır.
İmplant yaptırmadan önce uyulması gereken pek çok koşul olduğu gibi implant uygulamasından sonra ise uyulması gereken kurallar vardır.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz.

İmplant Kimlere ve Nasıl Uygulanır ?

Yüz estetiği ve güzel bir gülüş yüzyıllardır insanları sosyal ortamlarda odak noktası haline getirir. Ağız ve diş sağlığının yerinde olması hem özgüveni hem sağlığı hem de sosyal yaşamı da etkiler. Bir ortamda iletişim kurarken genellikle ilk dikkat çeken yer ağız ve dişler olur. Çoğu insan bu sosyal normlardan dolayı çarpık diş, diş kaybı gibi durumlarda da özgüven eksikliği yaşamakta ve girişimciliklerinden ödün vermektedir.

İmplant uygulaması denilince akla implant nasıl uygulanır, implant sonrası beslenme nasıl olmalı gibi sorular gelir. İmplant 18 yaş üzeri, yüz ve çene kemiği de oturmuş bireylere uygulanan bir işlem olur. Bireylerin ağız yapısının implanta uygun olup olmadığı röntgen yardımı ile tespit edilir ve bu doğrultuda bir tedavi yöntemi uygulanır. Şeker hastalığı ya da benzer kronik rahatsızlıkları olan hastaların da öncelikle bu rahatsızlıklarının normal seyrine girmiş olması da gerekir. Aksi durumda işlem sırasında ya da işlemden sonra çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
İmplant uygulamalarında üst dişler için 3, alt dişler için 6 ay iyileşme süresi bulunmaktadır. İşlemlerden önce hastaya derinlemesine bir muayene yapılması gerekir. Röntgen yardımıyla diş yapısı incelenmeli, dişlerin ölçüleri alınması gerekir. İmplantların titanyum ve zirkonyum gibi çeşitleri de vardır. Zirkonyumlar diş kaplamalarında da kullanılmaktadır.

implant tedavisi
implant tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz

İmplant Sonrası Beslenme

İmplant öncesi ve sonrası da dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Bunlardan biri implant sonrası beslenme alışkanlıklarındandır. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır;

  • İmplant sonrası çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek içecek tüketilmemesi gerekmektedir.
  • İmplant sonrası en az 2 saat boyunca da besin ve sıvı tüketilmemesi gerekmektedir.
  • İlk 24 saat katı besinlerden uzak durulmalıdır. Yumuşak yiyecekler tüketilebilir fakat sıcak besinlerden uzak durulması gerekir.

İmplant sonrası tüketilebilecek besinlerden bazıları şunlardır;

  • Diş implantlarından sonrasında da çiğneme işlemine de bir süre ara vermeniz gerektiğinden yulaf ezmesi oldukça yararlı olmaktadır. İyileşme süreci boyunca da belli yiyecekler tüketileceğinden besin eksikliği çekmemek adına de yulaf ezmesi tüketilebilir.
  • Ameliyattan sonra ilk iki gün yemek yemek zor olacağından kek gibi yumuşak yemekler tercih edilebilir.
  • Ameliyattan hemen sonra sert meyvelerin de tüketilmesi oldukça zor olduğundan muz ve meyve püresi gibi yiyecekler tüketilebilir.
  • Çorba da elbette her diş ameliyatı sonrası tercih edilen bir besin türü olmuştur. Diş cerrahisinden sonraki iyileşme sürecinde sıcak olamamak şartı ile bolca çorba tüketilebilir.
  • İmplant sonrası da iyileşme sürecinde de çiğneme olabildiğince de minimum seviyeye indirilmesi gerekir ve bu bir eylem olduğundan patates püresi de tüketilebilecek gıdalar arasında da bulunmaktadır.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image