Gülüş Tasarımı, Gülüş Tasarımı Fiyatları

Haziran 2, 2022tarafından fibrika20

 Gülüş Tasarımı Nedir? Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı ifadesi, aslında operasyonel diş hekimliği çalışmaları içerisinde yer almayan; diş çekimi ve dolgu tedavisi gibi zarurî tedavi yöntemlerinin dışında genel anlamda estetik görüntü kaygısının tamamlanması sebebiyle organize edilen sürecin genel ifadesidir.

Holywood gülüşü olarak da bilinen gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerden ötürü kişiyi rahatsız edici bir görüntüye sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, diş renklenmeleri, dişlerin şeklindeki bozulmalar ve orantısızlık gibi durumlarda da uygulanabilmektedir. Gülüşteki tasarım sürecinin en önemli aşamaları, hastanın ihtiyaç duyduğu görüntüye ulaşılabilmesi için uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek olan muayene sürecidir. Hasta talepleri ve mevcut şartların ortak noktada estetik parametreler etrafında buluşturulması süreci, gülüş tasarımı sürecinin genelini kapsamaktadır.

Gülüş tasarımı kapsamında yapılabilen işlemler şöyle sıralanabilir:

 • Diş beyazlatma
 • Dişlerdeki yanlış hizalanmaların giderilmesi
 • Ön dişlerin aynı yükseklikte ve genişlikte olması
 • Diş eti-diş oranının ideal seviyeye çekilmesi
 • Dişlerin güçlendirilmesi
 • Diş kaplama
 • Gülüşün dudak kıvrımlarıyla uyumlu hale getirilmesi
 • Çürük diş, diş eti hastalığı ya da enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesi
 • Yüzün daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması uygulamaları.

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Gülüş tasarımı yapılırken öncelik her zaman için hasta memnuniyetidir. Eğer hasta yapılan işlemlerden menün kalmazsa tüm çaba boşa gider ve bu durum aynı zamanda hasta için bir hüsran doğurabilir. Bu yüzden öncelikle hastanın gereksinimleri ve beklentileri göz önüne alınarak işlem yapılmalıdır.

Tedavi öncesinde hasta ile gerekli görüşmelerin yapılması oldukça önemli bir konumda yer alır. Çünkü bu görüşmede hasta, dişleri ile ilgili tam olarak nelerden şikayet ettiğini belirtir. Tedavi için gerekli olan tüm planlar ise bu görüşme sonrasında yapılır. Ayrıca gülüş tasarımı işlemlerinde;

 • Dudak yapısı
 • Dişlerin uzunluğu
 • Diş eti özellikleri
 • Dudak ve diş uyumu

gibi durumlar dikkate alınır. Çünkü bunların her biri kendi içerisinde bir bütünü ifade eder. Eğer herhangi biri göz arı edilerek tedaviye geçilirse istenen sonuçların ortaya çıkması pe de mümkün olmaz.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Tedavisi geciktirilmiş diş eti problemleri zamanla diş etinde birtakım kayıplara yol açar ve bunun neticesinde dişlerin mevcudiyeti de tehlikeye girer. Diş diziliminin bozulması, diş etlerinin çekilmesi ya da diş taşı oluşumu gibi sorunlar diş etinin estetik açıdan yoksun bir görünüme sahip olmasına neden olur. Diş etini tahrip eden ve diş etinde kayıplara neden olan bu tip sorunların ortadan kaldırılmasının ardından uygulanacak olan pembe estetik, görüntü bakımından da bir iyileşme sağlayacaktır.

Gülüş tasarımı ile ilgili sık sorulan sorular

Gülüş tasarımında neden prova seansı yapılır?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilmektedir.

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması esastır. Dudak şekli de yapılacak tedavide önemlidir. Dudak ve çene bölgesi gerekirse botoks, dolgu gibi işlemlerle desteklenebilir.

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımı sayesinde hastanın estetik görünümü ve fonksiyonu düzelir. Bununla birlikte gülüş estetiği, hastaya güven kazandırır. Fonksiyon ise beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işlemini olması gereken duruma getirir.

Gülüş tasarımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı yaptıranlar, tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal etmemelilerdir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürer?

Gülüş tasarım tedavisi yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte genellikle 3 seansta tamamlanır.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Tedavi genellikle ortodonti, cerrahi, protez ve diş eti uygulamalarının tek başına veya birlikte planlanmasıyla multidisipliner yaklaşımlarla gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Gülüş tasarımı kalıcıdır.  Ancak kalıcılığın süresini artırmak için hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve kontrollerini ihmal etmemesi gerekir.

Tasarlanabilecek Gülüş Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların gülüş şekilleri farklılıklar gösterir. Bazı insanlar ciddi, bazı insanlar sempatik, bazı insanlar ise çekici bir gülüşe sahip olmak isteyebilir. Gülüş tasarımı uzmanlarımız bu farklılıkları göz önünde bulundurarak size en iyi yakışan ve güzel gösteren estetiği planlayacaklardır.

Gülüş Tasarımı Fiyatı (Maliyeti) Nedir?

Gülüş tasarımı fiyatı yapılacak işlemlere bağlı olarak değiştiğinden ve yapılacak işlemler hastaya özel olarak belirlendiğinden belli bir fiyat vermek mümkün değildir. Dentium Meram Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde yaptıracağınız muayene sonucunda diş hekiminiz size yapılacak işlemler ve fiyat hakkında bilgi verecektir.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image