Gülüş Tasarımı Nedir? Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

smiling man holding smartphone

Gülüş tasarımı ifadesi, aslında operasyonel diş hekimliği çalışmaları içerisinde yer almamakta; diş çekimi ve dolgu tedavisi gibi zarurî tedavi yöntemlerinin dışında genel anlamda estetik görüntüsü kaygısının tamamlanması sebebiyle organize edilen sürecin genel ifadesi olur.

Holywood gülüşü olarak da bilinen gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerden ötürü kişiyi rahatsız edici bir görüntüye sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir tedavi yöntemi olmuştur. Bu tedavi, diş renklenmeleri, dişlerin şeklindeki bozulmalar ve orantısızlık gibi durumlarda da uygulanmakta. Gülüşteki tasarım sürecinin en önemli aşamaları, hastanın ihtiyaç duyduğu görüntüye ulaşılabilmesi için uzman doktor tarafından gerçekleştirilecek olan muayene süreci oluşur. Hasta talepleri ve mevcut şartların da ortak noktada estetik parametreler etrafında buluşturulması süreci, gülüş tasarımı sürecinin genelini kapsar.

Gülüş tasarımı kapsamında yapılabilen işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş beyazlatma
 • Dişlerdeki yanlış hizalanmaların giderilmesi
 • Ön dişlerin aynı yükseklikte ve genişlikte olması
 • Diş eti-diş oranının ideal seviyeye çekilmesi
 • Dişlerin güçlendirilmesi
 • Diş kaplama
 • Gülüşün dudak kıvrımlarıyla uyumlu hale getirilmesi
 • Çürük diş, diş eti hastalığı ya da enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesi
 • Yüzün daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması uygulamaları.

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

portrait beautiful smiling blond model dressed summer hipster clothes

Gülüş tasarımı yapılırken öncelik her zaman için hasta memnuniyeti olmuştur. Eğer hasta yapılan işlemlerden menün kalmaz ise tüm çaba boşa gider ve bu durum aynı zamanda hasta için bir hüsran olabilir. Bu yüzden öncelikle hastanın gereksinimleri ve beklentileri göz önüne alınarak işlem yapılması gerekir.

Tedavi öncesinde hasta ile gerekli görüşmelerin yapılması oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Çünkü bu görüşmede hasta, dişleri ile ilgili tam olarak nelerden şikayet ettiğini belirtmektedir. Tedavi için gerekli olan tüm planlar ise bu görüşme sonrasında yapılmaktadır.

 

Ayrıca gülüş tasarımı işlemlerinde ise;

 • Dudak yapısı
 • Dişlerin uzunluğu
 • Diş eti özellikleri
 • Dudak ve diş uyumu

gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Çünkü bunların her biri kendi içerisinde bir bütünü ifade etmektedir. Eğer herhangi biri göz arı edilerek tedaviye geçilirse istenen sonuçların ortaya çıkması pe de mümkün olmamakta.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Tedavisi geciktirilmiş diş eti problemleri zamanla diş etinde birtakım kayıplara yol açmakta ve bunun neticesinde dişlerin mevcudiyeti de tehlikeye girmekte. Diş diziliminin bozulması, diş etlerinin çekilmesi ya da diş taşı oluşumu gibi sorunlar diş etinin estetik açıdan yoksun bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Diş etini tahrip eden ve diş etinde kayıplara neden olan bu tip sorunların ortadan kaldırılmasının ardından da uygulanacak olan pembe estetik, görüntü bakımından da bir iyileşme sağlamaktadır.

Gülüş tasarımı ile ilgili sık sorulan sorular

smiling young man sitting dentist chair while doctor examining his teeth

Gülüş tasarımında neden prova seansı yapılır?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını da onaylayarak kabul etmesi, onaylamadığı noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesi demektir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilir.

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu gibi parametreler göz önünde bulundurulmaktadır. Diş formları belirlenirken kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması normaldir.

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımı sayesinde hastanın estetik görünümü ve fonksiyonu düzelmektedir. Bununla birlikte gülüş estetiği, hastaya güven kazandırmaktadır. Fonksiyon ise beslenmenin ilk aşaması olan çiğneme işlemini olması gereken duruma getirmektedir.

Gülüş tasarımı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı yaptıranlar da tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal etmemeleri gerekir.

Gülüş tasarımı ne kadar sürer?

Gülüş tasarım tedavisi yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte genellikle 3 seansta tamamlanmaktadır.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Tedavi genellikle ortodonti, cerrahi, protez ve diş eti uygulamalarının tek başına ya da birlikte planlanmasıyla multidisipliner yaklaşımlarla gerçekleştirilmektedir.

dentist with smile 1

Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Gülüş tasarımı kalıcı bir yöntemdir. Ancak kalıcılığın süresini artırmak için hastanın ağız ve diş sağlığına da dikkat etmesi ve kontrollerini ihmal etmemesi gerekmektedir.

Tasarlanabilecek Gülüş Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların gülüş şekilleri farklılıklar göstermektedir. Bazı insanlar ciddi, bazı insanlar sempatik, bazı insanlar ise çekici bir gülüşe sahip olmak isteyebilmektedirler. Gülüş tasarımı uzmanlarımız bu farklılıkları göz önünde bulundurarak size en iyi yakışan ve güzel gösteren estetiği planlamaktadırlar.

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image