Diş Sıkma ( Bruksizm )

Haziran 22, 2022tarafından fibrika2

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir?

Diş sıkma (bruksizm) kişinin uyku sırasında bilinçsizce dişleri sıkma, ağız açık uyuyanlarda uyku sırasında çenenin aniden kapanması veya diş gıcırdatma olarak üç farklı nedene ayrılır. Bruksizm olan bireyler uyanıkken de dişleri bilinçsizce sıkabilir. Bu bireylerde horlama ve nefes almada duraklamalar (uyku apnesi) gibi uyku bozukluklarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bazı bruksizm vakaları herhangi bir tedavi gerektirmeyebilir. Bu düzeydeki kişilerde hafif seyreder. Bunun yanında zaman ilerledikçe çene bozukluklarına, baş ağrılarına, hasarlı dişlere vb. sorunlara yol açacak kadar sık ve şiddetli olabilir.Bunun yanında kişilerde psikolojik, genetik ve stres faktörlerine bağlı olarak gelişebilmektedir. Pek çok hastada beraberinde psikiyatrik belirtilerin de bulunuşu görülmüştür. Böyle hastaların psikiyatri desteği alması tavsiye edilir.

Diş sıkma hastalığını hafife almayın - Son Dakika Haberleri

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedenleri?

Uzmanlar bruksizme neyin sebep olduğunu tam anlamıyla saptayamamışlardır. Genetik, fiziksel ve psikolojik faktörlerin rol oynadığı fikrini savurlar. Birçok uyanık bruksizm vakası anksiyete, stres, öfke, hayal kırıklığı veya gerginlik gibi duygulardan kaynaklanıyor olabilme olasılığı yüksek. Yaş bruksizm için etkileyici roldedir. Küçük çocuklarda yaygın olarak görülür fakat yaşı ilerledikçe bu durum azalmaya başlar. Bruksizmi antidepresanlar destekleyebilir.Aynı zamanda sigara içmek, kafeinli içecekler,  alkol tüketmek veya keyif verici ilaçlar kullanmak bruksizm riskini artırabilir.

Diş Sıkma (Bruksizm) Belirtileri Nelerdir?

 • Kişinin uyku esnasında yüksek sesle dişleri gıcırdatması
 • Birbirine kenetlemeden dolayı artan diş ağrısı
 • Dişte hassasiyet, yontulan ya da çatlayan dişler
 • Çene, boyun ve yüzde meydana gelen ağrı
 • Dişin derin katmanlarını açığa çıkaracak şekilde aşınan diş minesi
 • Kulakta bir rahatsızlık olmasa da kulak ağrısı şeklinde hissedilen ağrı
 • Şakaklarda başlayan hafif ağrı
 • Uyku bozukluğu
 • Yanakların iç bölümünde çiğnemeden kaynaklanan tahribat
 • Yorgun ya da kasılan çene kasları ile bütünüyle açılıp kapanmayan kilitlenmiş bir çene

gibi olgular bruksim olduğu belirtisini tetikler. Bu şikayeti olan kişiler mutlaka bir diş hekimine ya da doktora danışmalıdır. Aynı zamanda çocuklar için de aynı şey geçerlidir.

Diş Sıkma Botoksu – Dr. Ezgi Bayraktar

Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisi Nasıl?

Bu uygulanan tedavinin amacı dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Tam anlamıyla bilinen 10 tedavi seçeceği vardır;

 • Gece plağı; bu gece plakları, hastanın ağız yapısına uygun olacak şekilde, ölçü alınarak yapılır. Gece diş sıkma problemleri ile sürekli karşı karşıya kalan hastalar için, gece plaklarının uygulanması tercih edilmektedir. Gece plağı için, hastanın alt ve üst çenesinden tek tek ölçüler alınır. Alınan bu ölçülerle kişiye özel diş plakları hazırlanır. Ancak hastanın dişini gündüz de sıkıyor olması halinde plağı gündüz,  bir tek gece sıkıyor ise, gece kullanması tavsiye edilmektedir.
 •  Hatalı yapılmış olan diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi; 
 •  Botoks tedavisi; öncelikle diş doktorunun müdahale etmesi gerekmektedir. Ancak bu durumda psikolojik bir tablodan kaynaklanıyor ise, o zaman da psikiyatri ile beraber diş doktorları kombine bir şekilde tedaviyi sağlamaktadır. Asıl amacı; dişlerde çene ekleminde ortaya çıkabilecek kalıcı hasarların önüne geçebilmek ve ortaya çıkan ağrıyı da hafifletmek için uygulanır.6 ile 9 ay etki süresi vardır.
 •  Stres terapisi; rahatlama terapilerine gidilmesi etkili bir yöntemdir. Diş gıcırdatma probleminin ilk kaynağını çözmek için danışmanlık ve psikiyatrik tedavi de kullanılabilir.
 •  Cerrahi operasyon; alınan tedbirler herhangi bir fayda sağlamıyorsa, eklem içi yıkama ve ilaç uygulamaları, çok daha ileri evrelerde cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.
 •  Kas gevşetici ilaç uygulaması
 •  Elektroşok tedavi yöntemi; alt ve üst dişlere plastik bir madde takılarak, bir alet yardımı ile bunu denetim altına alınması ile uygulanmaktadır. Bu uygulama, düzenli bir uykusu olmayan kişilerin bu problemini ortadan kaldırmaya, fiziksel ve psikolojik sorunların neden olduğu bu problemi ortadan kaldırmak amacı ile geliştirilmiş tedavi yöntemidir.
 •  Eksik olan dişlerin, tekrar yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları
 •  Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler

 

 

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image