Diş Sararması Nedenleri ?

Mayıs 5, 20230

Diş Sararması Nedenleri

Diş Sarma Nedenleri

Dişlerin sararması, dişlerin beyazlığını kaybetmesine ve sarımsı bir görünüm kazanmasına neden olan bir sorundur. Bu sorun, dişlerin sağlığı ve değerlendirilmesi açısından önemli bir sorundur. Diş sararmasının birçok nedeni vardır. Aşağıda, sizlere diş sararmasına neden olan etken faktörler hakkında bilgi vereceğiz:

  1. Sigara İçmek

Sigara içmek, diş sararmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Sigara dumanı, dişlerin bulunduğu birikerek sararmasına neden olur. Ayrıca, sigara içmek dişlerin kaybolmasına yol açabilir.

  1. Kahve ve Çay Tüketimi

Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler de dişin sararmasına neden olabilir. Bu içeceklerin içerdikiler, dişlerin birikerek sararmasına neden olur. Ayrıca, bu içeceklerin fazla tüketimi diş bölgelerine de sorun açabilir.

  1. Diş Mine Yapısının Zayıf Olması

Diş mine yapısının zayıf olması, dişlerin sararmasına neden olabilir. Diş minesinin zayıflaması, dişlerin içsel sarımsı renkli dentin tabakalarının daha görünür hale gelmesine neden olur.

diş sararması
Diş sararması nedenleriniz varsa sitemiz üzerinden randevu alarak muayene olabilirsiniz.
  1. Yaşlanma

Yaşlanma, dişlerin beyazlığını kaybetmesine neden olan bir faktördür. Yaşlandıkça diş minesinin ilerlemesi ve dentin tabakalarının daha görünür hale gelmesi dişlerin sararmasına neden olabilir.

  1. antibiyotikler

Bazı antibiyotikler, dişin sararmasına neden olabilir. Özellikle tetrasiylin isimli bir koruyucu, çocuklarda dişlerin sararmasına neden olabilir. Bu nedenle, çocuklara tetrasiylin içeren antibiyotikler verilmemesi önerilir.

  1. Yetersiz Ağız Bakımı

Yetersiz ağız bakımı, dişlerin sararmasına neden olabilecek bir başka faktördür. Dişlerin yeterince fırçalanmaması ve diş ipi kullanılmaması, dişlerin ağızlarındaki plak ve tartar kanatlarına neden olabilir. Bu birikintiler, dişlerin sararmasına ve lekelenmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, dişin sararmasına neden olan birçok faktör vardır.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image