Diş Apsesi Nasıl Oluşur ? / Konya Diş Apsesi

Aralık 26, 20220

Diş apsesi, diş çürüğünün ilerleyerek diş eti (gingiva) ve diş eti altındaki kemik dokusuna (alveoler kemik) yayılması sonucu oluşan bir enfeksiyondur. Diş apsesi oluşum süreci şöyle açıklanabilir:

  1. Diş çürüğü: Dişlerimiz üzerinde bulunan bakteriler, aşırı şeker tüketimine bağlı olarak dişlerimiz üzerinde çürük oluşumuna neden olabilirler. Çürük, dişlerimizin en üst tabakası olan dişmineralizasyonunu tahrip eder ve dişin içine yayılır.
  2. Diş eti iltihabı: Diş çürüğü ilerledikçe, diş eti de iltihaba uğrar. Bu iltihap, diş etinin şişmesine, ağrıya ve kanamaya neden olur.
  3. Diş apsesi oluşumu: Eğer diş çürüğü ve diş eti iltihabı tedavi edilmezse, diş eti altındaki kemik dokuya da yayılır ve diş apsesi oluşumuna neden olur. Diş apsesi, dişin içinde yer alan sinüsleri etkileyebileceğinden, ağrı ve burun tıkanıklığı gibi semptomlar da ortaya çıkabilir.
diş apsesi
diş apsesi tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz.

Diş apsesi oluşumunu önlemek için diş çürüklerinin zamanında tedavi edilmesi ve dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Ayrıca, aşırı şeker tüketiminin önlenmesi de önemlidir.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image