Diş Ağrısı

 

Diş Ağrısı

Diş Ağrısı, Ağızımızın içerisinde yaşadığımız hassasiyeti ve ağrıları vücudunuzun birkaç yerinde olduğu gibi sorunları önceden size haber eden uyarıcılardır.Bu uyarıcılar organlarınızın sağlık sorunu yaşamaması için etkili bir savula mekanizmasıdır.

Şiddeti ve etkisine göre diş ağrılarını çeşitli anlamlarla ifade etmekte.Örneğin diş soğukla karşı karşıya geldiğinde tepkisini gösteriyorsa dişleriniz de çürüme veya dolgunuz varsa o bölgede eğilen diş veya diş etlerinizde çekilme gibi rahatsızlıklar kendini gösterir. Sıcak etkenlere karşı dişiniz ağrı gösteriyorsa dişlerinizin dokusunda kayıp olmasına neden olur (abraze enfeksiyonu) dişinizin sinirine yaklaşan çürükler sinüzit gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

 

Diş Ağrısı  Neden Olur ?

Dişlerinizin ağrımasının birsürü nedeni vardır ağrılarınızın kaynağı olan dişler, diş etleri ve kemikler olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Genellikle ağrılarınızdan bazıları toplum arasında 20’lik diş diye bilinen 20 yaş dişi ağrıları , diş ve diş etlerinizde meydana gelen apseler, eklem ağrılarını ve diş köklerinizde bulunan sinirlerin neden olduğu diş ağrıları bunlardan bikaçıdır.Diş doktoruna gitmeden ağrılarınızı kendiniz tedavi etmek için rastgele bilgiler ile tavsiye aldığınız ilaçları kullanmaya başlarsanız malesefki bu durum mevcudunuzdaki ağrıyı geçirmek yerine daha da büyük sonuçlar ortaya çıkarabilir.Doktor tavsiyesi veya reçetesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız. Dayanamayacak durumdaysanız  ağız ve diş hastanelerinin başvurabilirsiniz.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

  • Diş ağrılarınızda en sık gördüğünüz belirtiler, sızlayan ve sürekli dişte hissedilen ağrılardır.Bu durumlarda diş ağrınızı dişinize baskı uyguladığınızda hissedebilirisiniz. İltihabın hafif olduğu tersinir pulpitisli dişler genellikle soğuk içeceklere karşı daha hassastır. Geri dönüşü asla olmayan pulpitisli dişler başlangıçta soğuğa duyarlı olsalar bile bu durum tedavi edilmezse pulpa sıcak besinlerle de duyarlı hale gelir bu süreç sonrası soğuk içecekler şiddetli ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Dişinizin çevresinde şişlik
  • Ağızınızda oluşan kötü bir koku
  • Dişiniz ağrıdığında ateş veya baş ağrısı da görülebilir.

Dişinizin ağrısı, sadece dişinizde bulunan bir ağrı değil vücudunuzda ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Diş ağrınızın yanında çene ağrınızda varsa , yüksek ateşiniz veya kırmızı renkli diş etleri, ağızda hoş olmayan veya akıntı gibi enfeksiyon belirtileri görüldüğünüzde vakit kaybetmeden diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Dişinizin ağrısı için birkaç tane hafifletici yöntemler vardır fakat bu yöntemler geçicidir mümkün olan en kısa süre de diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.Diş ağrınıza ne iyi gelir diyorsanız işte evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntemler :

1)Tuzlu su ile gargara yapmak

Tuzlu su , doğal bir antiseptiktir (enfeksiyon) bu yüzden tuzlu su ile yaptığınız gargaraları dişlerinizin arasında biriken yemek artıklarınızı giderme konusunda oldukça iyidir.Tuzlu su ayrıca dişinizde oluşan iltihabı hafifletip ağzınızda oluşan yaraları iyileştirir.

2)Soğuk Kompres Uygulamak

Dişinizin ağrısını hafifletmeniz için bir diğer yol ise ağrınızın olduğu bölgeye soğuk bir bizle kompres uygulaması yapın. Soğuk kompres uygulaması yaptığınız bölgede ki kan damarlarında ki oluşan daralmalar ağrınızı hafifletecektir.

3)Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ağrınızı hafifletmenizde işinize yarayacaktır.Bunun içi ağrınızın olduğu bölgeye sarımsağı ezip macun haline getirin sonra o ağrınızın olduğu bölgeye sürebilirsiniz veya sarımsağı çiğneyebilirsiniz.

4)Karanfil Yağı

Karanfilin içerisinde doğal antiseptik olan öjenol bulunmakta. Küçük bir kabın içersine biraz karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz veya karanfil yağını pamuğa dökerek ağrıyan bölgenize uygulayabilirsiniz.

5)Kekik

Karanfil veya sarımsak gibi güçlü bir antioksidan içeren kekik ağrınızı hafifletmeniz için çok iyi bir çözümdür.Bir kaç damla kekik yağını suyla karıştırıp (seyreltip) ağrınızın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler sizin için bir tedavi niteliğinde değil sadece geçici bir çözüm olacaktır.Dişinizin sağlığı için mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişinizde oluşan çürükler diş ağrısı yapıp aynı zamanda gündelik yaşantınızı da olumsuz etkiler ve gününüzün kötü geçmesine sebep olur.diş çürümelerinizin önüne geçmek istiyorsanız dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçlamanız gerekir.Fakat dişleriniz hala çürükse ve ağrınız varsa yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Dişinizin çürümesi sonrası yapmanız gereken en önemli ve dikkat etmeniz gereken şey  uzman bir doktora başvurmaktır.Diş doktorları ağrınız için size antibiyotik veya ağrı kesici tedavisi uygulayacaktır.Düzenli kullanım sonrası çürük dişlerinize bazı tedavileri doktorunuz size yapacaktır.Bu tedavilerden biri dişinizdeki çürüğün yayılmasını önlemek için çürük bölgenin tamamen temizlenmesi gerekmektedir.Dişinizin çürüğü geçmiyorsa ve hala ağrınız varsa son çare olarak doktorunuz dişinizi çekiyor.

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image