20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

Mayıs 19, 20230

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

20’lik diş ağrısı, genç yetişkinlerin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Bu dişler, genellikle ergenlik döneminden sonra, 18 ila 25 yaş arasında çıkar ve üçüncü büyük azı dişleri olarak bilinir. Ancak, bu dişlerin çıkması sırasında bazı insanlar 20’lik diş ağrısı yaşayabilir. Bu yazıda, 20’lik diş ağrısının belirtilerini ve nedenlerini inceleyeceğiz.

Yirmilik diş
Yirmilik diş ağrısı tedavisi için sitemizden randevu alabilirsiniz
Belirtiler:

20’lik diş ağrısı, genellikle çene bölgesinde hissedilen bir rahatsızlıkla başlar. Ağrı, hafif veya şiddetli olabilir ve yutkunma, çiğneme veya konuşma gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. Diğer belirtiler arasında ağızda şişlik, kızarıklık, iltihaplanma ve hassasiyet bulunabilir. Ayrıca, 20’lik dişlerin yerleşmemesi veya düzgün çıkamaması durumunda, baş ağrısı, boyun ağrısı ve hatta kulak ağrısı gibi uzak bölgelere yayılan ağrılar da yaşanabilir.

Nedenler:

20’lik diş ağrısının temel nedeni, bu dişlerin çeneye sığmamaları veya yeterli alana sahip olmamalarıdır. Bu durumda, 20’lik dişlerin çıkması sırasında çene kemiği ve diğer dişler üzerinde baskı oluşur, bu da ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca, 20’lik dişlerin çıkma açıları da sorun yaratabilir. Örneğin, yatay veya çapraz bir şekilde çıkan bir 20’lik diş, çevredeki dişlere baskı yapabilir ve ağrıya sebep olabilir. 20’lik dişlerin yerleşmesi veya çıkması sırasında enfeksiyonlar da gelişebilir, bu da ağrıya ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *

Varlik 1

Telefon: 0332 323 97 97
Adres: Meram Yeniyol Cad. No : 94
E-posta: info@dentium.com.tr

Sosyal Medya

Bu sosyal bağlantılarda Dentium ‘u ziyaret edin ve bizimle bağlantı kurun. Hesaplarımızı takip ettiğinizden emin olun.

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

Fibrika

Dentium Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği © 2022 Tüm hakları saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image